Top 4 programy pro úpravu fotek a videí zdarma

I přes to, že se snažíme být vždy upravení, může se stát, že na fotce či videu nevypadá vše podle našich představ. To může být jedním z důvodů, proč je dobré znát šikovné programy pro dodatečné úpravy.

Úprava fotek a videí je v dnešním světě dostupná pro každého a existuje nespočet programů ke stažení zdarma. Programů je doopravdy mnoho a vybrat si ten správný je stále složitější. Některé programy vypadají hezky a umí toho mnohdy skutečně hodně, nicméně jsou například pro běžného uživatele složité na ovládání. Setkat se můžeme i s pravým opakem. Program je snadný na ovládání, ale častokrát chybí pokročilejší funkce. Já jsem se naučil používat sadu free programů, které pokrývají vše potřebné – změna velikosti obrázku, ořezy, vymazání pozadí, úprava barev, vkládání textů, tvorba koláží, aplikace efektů, změna formátu, tvorba a úprava videí, atd. Níže naleznete stručný popis jednotlivých programů a odkaz na případné stažení.

1) FormatFactory – ke stažení zde

Velký pomocník pro změnu formátu obrázku, videa či audia. Umí snad veškeré možné převody. Výhodou je, že můžete nastavit i kvalitu výstupu převáděného souboru, tzn., že například u videa máte možnost ovlivnit výslednou kvalitu a tím i velikost souboru. To se hodí při ukládání souborů do mobilních zařízení.

2) VideoPad – ke stažení zde

Jednoduchý program pro tvorbu a úpravu videí. Intuitivně nabízí možnost zkrácení videa, vkládání popisků, titulků a aplikaci jednoduchých efektů. U tohoto programu nemůžete očekávat profesionální efekty filmových studií, ale pro úpravu videí z rodinných oslav, výletů nebo tvorbu jednoduchých produktových videí, recenzí, apod. je tento program plně dostačující.

3) Paint.NET – ke stažení zde

Výborný program pro úpravu obrázků, který funkcemi konkuruje známému Photoshopu a přitom je zcela zdarma. Nenarazil jsem na nic, co bych zde nenašel. Program používám především pro jeho skvělou funkci „Magic Wand“ neboli kouzelnou hůlku. Tato šikovná funkce umí označit odlišné pozadí či část fotografie a dále s touto částí pracovat. Například když fotím předměty, které chci na čistě bílém pozadí. Pozadí snímku označím pomocí funkce „Magic Wand“ a smažu. Zůstane mi tak pouze focený předmět. Můžeme nastavit různé hranice ořezu, procentuální intenzitu označení, apod. Zkrátka a jednoduše tento program nabízí pokročilé funkce placených programů zcela zdarma.

4) Irfan View – ke stažení zde

Podle mě nejvíce rozšířený program pro základní práci s obrázky. Program používám pro běžné úpravy, tj. změna velikosti, otáčení, úprava barev (kontrast, jas, nasycení, gamma korekce) a ukládání do jiných formátů. To vše zvládá Irfan View na jedničku.

Facebook Sdílet článek