Proč nefungují diety?

Nová zázračná dieta, shodíte 5 kilo za měsíc! Podobné titulky se objevují na internetu, v televizi a dalších mediích stále dokola. V mých očích žádná dieta nefunguje. Proč?

Už jen samotná myšlenka diety je naprostý nesmysl. Pokud má člověk shodit, tak by k tomu mělo dojít postupně tak, aby tělo mělo čas si na nový styl života zvyknout. Každá změna je pro tělo šok. Zvláště pak, pokud se to týká jídla, protože jídlo je pro tělo jako palivo pro auto. Nelze jednoduše změnit ze dne na den.

Já jsem zkoušel shazovat nadbytečná kila různými způsoby. Vyzkoušel jsem i diety. Ano, je možné pomocí diety shodit za dva měsíce 10 kilo. Problém je v tom, že jakmile dietu přerušíte, rychle shozená kila naberete zpátky. Navíc diety jsou zaměřeny jen na některé potraviny – např. pouze na zeleninu a to je také špatně. Příjem potravy musí být vyvážený.

Jak tedy shazovat kila a nenabrat je zpět? Doporučuji vyhledat odbornou pomoc. Nejlepší zkušenosti mám s výživovými poradci. Provedou vám diagnostiku těla – zjistí množství tuků, svalů, podíl vody a kostí v těle, apod. Výsledkem by měl být pestrý jídelníček sestavený na míru pro vaše tělo. Myslíte si, že je to podobné jako dieta, kterou si stáhnete z internetu? Tak to se pletete. Na internetu najdete diety, které jsou „univerzální“, to zkrátka fungovat nebude – nevíte jaký máte energetický výdej za den, atd. A především diety nefungují, jak jsem psal výše. Navíc, pokud narazíte na zkušeného poradce, bude váš jídelníček obsahovat jídlo, které vám bude chutnat. Já jsem v podstatě vše, co v jídelníčku mám, jedl i před tím, než jsem s jídelníčkem začal. Rozdíl je v tom, že víte kdy máte jíst a jaké množství je správné.

Jakmile se člověk naučí jíst pravidelně podle jídelníčku, tělo si na tento režim zvykne a pokud občas jídelníček nedodržíte (např. půjdete na oslavu – budete jíst „nezdravě“, pít alkohol, atd.), nic se neděje. Občasné nedodržení zaběhlého režimu tělo nerozhází a rychle se vrátí do zajetých kolejí zdravého stravování. Na závěr jen dodám, že jídelníček může fungovat i bez pohybových aktivit. Shazování kil dolů vám však půjde se sportováním samozřejmě rychleji.

Facebook Sdílet článek