Pánské účesy a jejich historie

Každá doba má svůj styl hudby, svou módu, svou filozofii a určitě i svůj styl. Jeho nedílnou součástí je účes. Ale nejen dámské hlavičky ukazují, jaký styl je v módě, mnohdy jsou ty pánské účesy mnohem kreativnější a zajímavější.

Dovolíme si vám tedy udělat menší průřez těmi nejoblíbenějšími střihy, které se nosí nejen v dnešní době, ale mají za sebou dlouhou historii.

The Crew Cut

Crew Cut byl v první radě populární mezi veslařskými týmy a také mezi univerzitami, které patřili do tzv. Ivy League (Břečťanová liga – název sportovního sdružení osmi elitních soukromých univerzit na severovýchodě USA.). Jedním z mainstream účesů se však Crew Cut stal během II. světové války. Americká armáda si ho totiž vybrala pro své rekruty, a proto měly miliony mladých mužů vlasy ostříhané přesně takto. Abychom si udělali obrázek, jak přesně Crew Cut vypadá, vzpomeňme si Ryana Reynoldse, který s takto upravenými vlasy propagoval svůj film Deadpool.

The Brylcreem Look

Tento střih je v péči o vlasy a mužský look jakousi ikonou západního stylu. Vlasy jsou perfektně učesané a napomádované dozadu tak, že každý vlásek má své místo. Takzvané brylantyny, chcete-li pomády na vlasy, zažili s tímto účesem boom a staly se dodnes velmi žádaným zbožím pro muže, kteří o sebe a svůj vzhled dokáží pečovat. Vytváří se tak klasický účes 70tých let, chcete-li Beckhamovský look z roku 1998.

The Undercut

Undercut je historicky spojený s chudými lidmi, kteří neměli dostatek prostředků, aby si zaplatili kompetentního holiče, který jim udělá perfektní sestřih. Na počátku 20. století začal být Undercut populární převážně mezi mladými muži, kteří byli členy různých gangů. Patřili k nim třeba Peaky Blinders (Birmingham), Scuttlers (Manchester). Mezi roky 1920 – 1930 se tento účes stal jedním z „mainstream hairstyle“. V nacistickém Německu byla forma tohoto sestřihu velmi oblíbená u funkcionářů Wehrmachtu.

Návrat zažil a zažívá tento účes díky hvězdám jako je například Macklemore nebo fotbalista David Beckham.

Během roku 2010 měli některé britské školy tento účes zakázaný jako extremistický účes pod názvem Hitler Youth.

Dnes je velice oblíbený, mimo umělců ho proslavily i filmy jako Hannibal Rising, Lawless nebo Suicide Squad.

The Mohawk

Celá hlava oholená pouze uprostřed je ponechaný znatelný pruh delších vlasů, přesně to je Mohawk. Je znám také jako Iro (pro nás známe „číro“) od Iroquis. Příslušníkům tohoto kmene ovšem byly vlasy spíše vyrvány než oholeny, není ovšem nutné postupovat právě touto metodou.

Tento účes se táhne celými milénii už z dob před naším letopočtem. V dnešní době se vlasy většinou upravují tak, že ponechaný pruh se natuží různými způsoby tak, aby vlasy tvořily co nejlepší již zmiňované číro.

The Pompadour

Pompadour je pojmenovám podle milenky Ludvíka XV Madame de Pompadour. Byl inspirován především její pompézní vlnou. Varianty tohoto účesu inspirovaly v průběhu let ženy, muže i dětí. Vlasy jsou sčesané z čela dozadu, nejsou však uhlazené ale tvoří nad čelem nadýchanou vlnu. V minulosti účes proslavili lidé jako Franz Kafka, Elvis Presley, Marlon Brando nebo třeba James Dean. V dnešní době jsou častými propagátory tohoto stylu Justin Bieber, Zayn Malik, Zac Efron i Bruno Mars.

The Teddy boy

Teddy boy je poměrně dost podobný stylu Pompadour. Největší popularity dosáhl v 50 letech minulého století. Vyznačuje se hlavně výškou a objemem. Vyžaduje trochu delší vlasy a určitě potřebujete vhodné přípravky jako pomády, stylingové gumy nebo třeba laky na vlasy. Pokud vše máte jste připraveni si na hlavě vytvořit perfektní Teddy boy style, který se i dnes těší velké oblibě.

Celebrity, které tento look proslavili, jsou například Elvis Presley nebo Bill Haley.

The Mop Top

Účes, který vynesli na výslunní slavní Beatles. Tento řekněme roztomilý účes sklidil sice zprvu lehké rozhořčení, že čtyři britští chlapci utíkají od holičů, ovšem posléze se stal opravdovým hitem a jeho dopad na módu byl obrovský. Tento účes je typický tím, že zakrývá čelo až k obočí, zakrývá i uši a vzadu by se neměl dotýkat límečku. V první řadě tedy tento účes proslavil Sir James Paul McCartney nebo Jim Morrison.

The Skinhead

Poslední z řady účesů, které zahýbaly světem, je Skinhead. Asi není třeba představovat, jak tento vlasový styling vypadá. Skinheads je styl pocházející z Anglie, který bojuje hlavně proti konzumní společnosti tak, že dodržují staré hodnoty anglické pracující vrstvy. Abyste se stali skinheadem, prostě si oholte hlavu a máte hotovo.

Každý účes a styling ale vyžaduje produkty, které vám umožní vše upravit tak, jak potřebujete. Podívejte se na www.barbermind.cz a zkuste něco nového, vybírat můžete ze čtyř druhů pomád.

Inspirujte se některým z účesů a pusťte se do toho s BARBERMIND!

Facebook Sdílet článek