Není pomáda jako pomáda

Při vyslovení slova pomáda se většině z nás vybaví známý film s Johnem Travoltou a pravdou je, že pomáda jako prostředek pro úpravu vlasů již mezi muži není příliš rozšířená. Pomáda byla nahrazena laky, gely a podobnými produkty na úpravu a fixaci účesů. A je to velká škoda.

Pomády se začaly objevovat již od 19. století, kdy byl pro výrobu používán medvědí tuk. S rozšiřováním průmyslu se pro výrobu pomád využívala vazelína, přidával se včelí vosk, sádlo a další různorodé látky.

Na počátku 20. století se na trhu objevila pomáda Murray’s Superior Pomade, jedna z nejznámějších a nejvíce prodávaných pomád vůbec. Tato americká pomáda dobyla svět svojí nádhernou vanilkovou vůní a velmi silnou fixací.

Obecně lze pomády rozdělit na dva tábory – na jedné straně jsou to pomády na bázi vody a na té druhé jsou pomády na bázi olejů. Pomády na bázi vody se liší především způsobem aplikace. Po nanesení takovéto pomády dojde po chvíli k „vyschnutí“ ve vlasech a již dále nelze vlasy příliš upravovat. V podstatě bych přirovnal tyto pomády k běžně dostupným gelům. Pomády na bázi olejů jsou ty skutečně pravé a původní. Po aplikaci působí vlasy jakoby vlhkým až lehce mastným dojmem, účes můžeme neustále po celý den upravovat a zároveň tyto pomády poskytují perfektní fixaci. Stačí si nabrat doopravdy jen malé množství a v dlaních rychlými pohyby rozetřít. Pomáda se musí v dlaních zahřát a poté se již může snadno aplikovat přímo do vlasů. Pomády na bázi vody lze vymýt z vlasů běžnými šampóny a je to snadné. Pomády na bázi olejů to mají trochu složitější. Je lepší používat speciální šampóny pro odstraňování pomád nebo vlasy musíme umýt opakovaně.

Facebook Sdílet článek