Kvalitní sluneční brýle

Sluníčko pomalu, ale jistě začíná ukazovat svoji sílu. Na opalování sice musíme ještě nějakou tu chvíli počkat, nicméně sluneční brýle jsou již občas vyloženě nutnou záležitostí. Zvláště pak, sedáte-li za volant.

Ochrana očí je velmi důležitou věcí z hlediska zdraví. Studie jasně ukazují, že UV paprsky, které dopadají na naši Zemi, mají vliv na zhoršování zraku v průběhu stárnutí. Slunce může navíc také způsobit řadu onemocnění typu šedého zákalu, apod.

Jak vybrat sluneční brýle? Doporučuji vybírat z řad firem specializujících se především na výrobu brýlí. Zpravidla mají vysoce kvalitní skla a je zde větší záruka bezchybné ochrany vašich očí. Velmi dobrou zkušenost jsem měl např. s brýlemi značky Solano, které jsem bez problému používal cca 8 let. Pořizovací cena byla kolem 1.200 Kč. Nyní si je nechávám už jen jako záložní z důvodu většího opotřebení.

 

Nyní se podíváme na důležité parametry, které byste měli brát v potaz při samotném vybírání.

Filtr

Zásadním parametrem je stupeň UV filtru. Často se lze setkat se stupněm ochrany pod označením UV400. Tento filtr je naprosto dostatečný a pokrývá i vysokofrekvenční paprsky škodlivého UV záření.

Barva skel

Osobně preferuji hnědě zabarvená skla, nicméně barva skel nemá vliv na kvalitu a stupeň ochrany.

Tvar a velikost

Zde je důležité přizpůsobit brýle vašemu obličeji. Na každý typ obličeje se hodí jiný typ brýlí. Jednak můžete vypadat komicky, ale především, špatnou volbou vám mohou nadměrně pronikat sluneční paprsky z boku, případně ze shora a tím se celkově snižuje ochrana očí.

Polarizace

Zjednodušeně řečeno se jedná o schopnost skel eliminovat odlesky.  Ty jsou způsobené slunečním zářením, klasicky např. když sluneční paprsky dopadají na mokrou silnici. Já už bych si brýle bez polarizace určitě nekoupil. Především v autě je tato vlastnost k nezaplacení.

Kvalitní brýle zakoupíte zejména v klasických optikách nebo v dnešní době není problém brýle objednávat ze specializovaných internetových obchodů. Na aktuální sezónu jsem si pořídil nové brýle značky Polaroid. Opět jsem sáhl po hnědých sklech s polarizací.

Facebook Sdílet článek