Jak si nechat narůst plnovous?

Jsem rozhodnutý. Chci plnovous. Co dál?

Je nutné si uvědomit, že růst plnovousu není úplně jednoduchou záležitostí. Může vás potkat období, kdy budete chtít vzít strojek a vše z vaší tváře spláchnout do umyvadla. Abych zabránil masové likvidaci plnovousů, přináším vám pár tipů a rad.

Začínáme

Požádejte svoji přítelkyni, manželku, maminku, sestru, no zkrátka kohokoli, kdo s vámi sdílí domácnost (pokud žijete sami, využijte např. sousedku) aby vám cca na 4-6 týdnů schovaly holící potřeby. Je nutné nechat vousy volně růst. Nesnažte se vousy během tohoto období upravovat. I přesto, že máte předem vybraný styl plnovousu, zatím nemáte představu o tom, jak vám bude pasovat na obličej. Je lepší počkat a sledovat postupný vývoj a růst vousů.

To to svědí

Zná to asi každý. Stačí si zapomenout přibalit na dovolenou holení a po pár dnech dává vaše strniště o sobě vědět v podobě příšerného svědění. No a tento pocit vás bude provázet po celou dobu života s plnovousem. Dělám si legraci. Vousy svědí, píchají do tváře, rostou všemi směry a vypadají neupraveně z jediného důvodu. Jsou tvrdé, suché, nevyživené a tento stav přenášejí i na pokožku pod vousy. Tak jako se staráme o vlasy, musíme péči věnovat i vousům a protože jsou podstatně tvrdší než-li vlasy, o to větší péčí je musíme zahrnout.

Povinná výbava

Každý vousáč musí své vousy krmit. Vousy mají rády přírodní olejíčky, balzámy a pan knír miluje vosky. Olej a balzám slouží pro hydrataci vousů a pokožky. Někomu vyhovuje spíše olej, který vousům dodá více lesku. Někdo má raději balzám, který oproti oleji vousy více tvaruje. A většina zkušených vousáčů používá obojí, protože lze olej i balzám kombinovat. Vosk je určen pro tvarování knírů. Mezi další výbavu musíme zařadit vhodný hřeben. Ten budeme používat po aplikaci oleje,balzámu či vosku. Dále nůžky na zastřihování konečků a tvarování, které můžeme doplnit i elektrickým zastřihovačem. Poslední skutečně povinnou výbavou je přírodní šampón na vousy. Běžné šampóny jsou vyráběny primárně na vlasy. Používáním klasických šámpónů vousy zbytečně vysušujete a to přeci nechceme.

Cílová rovinka

Zdá se, že máme vyhráno. Vousy rostou, vhodně se o ně staráme, zkrátka vše běží, jak má. Žádný háček nehledejte. Pokud máme vousy v délce, jaké bychom je chtěli mít, můžeme se pustit do jejich úpravy a zde mé rady končí. Každý má rád něco jiného – krátké vousy jako strniště, dlouhé jako dřevorubec nebo něco mezi tím. Každý si musí vybrat dle svého uvážení.

Facebook Sdílet článek